javascript ne demek

Rate this post

javascript ne demek

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere javascript ne demek ve nerede kullanacağımız hakkında kısa ve öz bilgiler vererek anlatalım.

JavaScript Brendan Eich tarafından geliştiriliş client-side olarak yorumlanan betik bir dildir. Günümüzde internet yazılım teknolojisinde en fazla kullanılan betik dillerden birisidir. HTML, PHP gibi betik dillerle birlikte çalışabilir.

1. Javascript kodlarını yazmak için Windows kullanıcıları için NotePad, Mac. kullanıcıları için Simple Text yeterlidir. 2. JavaScript kodları –> etiketi ile biter.

3. İyi bir programcı kod satırlarında açıklama yapar. Bu satır şu işlemi gerçekleştiriyor gibi açıklayıcı bilgiler yazar kodlarının yanına. JavaScript’te bu tür açıklama // ile başlar ve // ile biter. Eğer açıklamanız bir satırdan fazla ise /* ile başlar */ ile biter. // bu satır kullanılacak değişkenlerin tanımlanması içindir. /* açıklama satırı; 1 açıklama satırı 2 açıklama satırı 3 */

4. JavaScript kodları Html kodların arasında yer alır. Veya uzantısı js olan dosyalarda saklanarak yine Html içerisinden çağırılır. Java Appletleri gibi Html’den ayrı bir unsur değildir. Javascript Html’in bir parçasıdır.

5. Kullanılacak yere göre Html’in içerisinde kullanılır. Fakat genelde … etiketleri arasında kullanılır.

Rate this post

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*