Php Scriptler

Rate this post

Script nedir?

Herhangi bir program dilinde yazılmış uygulama parçalarının tümünün kodlarını içeren kod bütününe script adı verilmektedir. Herhangi bir programlama dilinden kasıt her programlama dilinin kullanımı farklı olduğundan yazılan scriptlerde o programlama diline ait olduğunu belirten şekilde adlandırılır. Örneğin; Php ile yazılmış bir script “Php Script” olarak adlandırılır. Scriptler hazır kod bloglarıdır. Örneğin; Ziyaretçi formu eklenmesi gereken bir websiteniz varsayın. Eğer programlama bilmiyorsanız bunu dışarıdan bir script yani hazır ziyaretçi forumu edinerek halledebilirsiniz. Tabi ki bir kişinin yazmış olduğu scriptleri kullanabilmek için o kişinin iznine ihtiyacınız bulunmaktadır. Ücretsiz dağıtım için yayımlanmışsa ozman kullanabilirsiniz. Scriptler sadece web tarafından kullanılmazlar. Örneğin; windows server üzerinde sistem uzmanları, belirli işlemleri otomatik yapabilmek içinde scriptlerden yararlanmaktadırlarscript

Script türleri nelerdir?

1- visual basic Script

2- php Script

3- Javascript

4- Apple Script

5- Shell script

6- cgi Script

7- Mirc Script

8- Nulled Script vb…

Şimdi kısa kısa bu script türlerini açıklayalım.

Visual basic script nedir?

Microsoft VBScript dili kullanılarak oluşturulan uygulamalara Visual basic script denilmektedir.

Php script nedir?

Php programlama dili kullanılarak oluşturulan uygulamalara php script denilmektedir.

Javascript nedir?

JavaScript Netscape firması tarafından geliştirilmiş olan bir script dilidir. Script dilleri Web sayfası hazırlayanlara etkileşimli ve dinamik sayfalar hazırlama imkanı vermektedir.

Apple Script nedir?

AppleScript size esnek Mac OS X betik yeteneklerini, UNIX shell araçlarıyla entegre olarak sunar. AppleScript’i yığın işleme, dosya dönüştürme ve değıştirme, işleri belirlenen zamanlarda yapma, veri tabanları ve diğer uygulamalar arasında bilgi transferi ve çoklu uygulamaların eylemlerini birleştirerek otomatik iş akışları yaratmak amacıyla kullanabilirsiniz.

Shell Script nedir?

Bir shell kullanıcıya işletim sistemi (kernel) ile iletişim kurabilmesi için kullanacağı arabirimi sağlayan bir yazılımdır.

Cgi Script nedir?

CGI (Common gateway Interface), Web Servisleri ile bu servislerin dışındaki programlar arasında etkileşim (ortak çalışma) platformu oluşturmak için geliştirilmiş bir standarttır. CGI, aslında bir script’tir. CGI scriptleri “çalıştırılabilir” kodlar olduğundan, bir başkası, kolaylıkla sizin sisteminizde script’i çalıştırabilir.

Mirc Script nedir?

Mirc scripting sadece Mirc programı içerisinde çalışabilecek şekilde dizayn edilmiş güçlü bir betik dildir veya Mirc scriptleri Mirc kodlama tekniği ile yazılmış toplu haldeki dosyalardır diye tanımlayabiliriz.

Nulled Script nedir?

Çoğu script üstünde script sahiplerinin hakkı vardır. Buna lisans denir. Bir scripte sahip olabilmeniz için onun ücretini ödemelisiniz. Script yazarları yazdıkları scriptleri kodların çalınması ihtimaline karşı şifreleyerek satabilirler işte bu scriptlerin şifrelerinin kırılarak illegal olarak herkese sunulması demektir. Yani Nulled bir script illegal’dir.

Scriptler sistem uzmanlarının ne işlerine yaramaktadırlar?

1- lokal bilgisayar üzerinde ve Active Directory üzerinde nesneler yaratmak için scriptler yazılabilir. Rutin işlemler bu şekilde toplu olarak yapılabilir.

2- Yazılan scriptler logon script olarak kullanılabilir.

3- Kullanıcı ile etkileşimli çalışmak için kullanılabilir. MsgBox, InputBox deyimleri gibi.

4- Sürülerin map edilmesinde kullanılır.

Php Script Örneği

kursistem

 

Rate this post

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*