Php Programları

Rate this post

Php Programları

Php Programları

PHP ile bir web sitesi programlamak istiyorsunuz. Kesim falan yapılmış yani Photoshop‘tan XHTML-CSS‘e aktarılmış bir web sitesi var elinizde. Bunları bilmiyorsanız web sitesi yapamazsınız tabi. İyi bir PHPcinin XHTML-CSS ve birazda olsa JavaScript bilmesi gerekiyor.İstanbuldaysanız bendenözel ders alabilirsiniz (aslan@aslanbey.net). İstanbulda değilseniz yakında akıcı bir şekilde PHP ile güzel bir web sitesi yapmaya yönelik CD’ler hazırlayacağım inşallah. Bunları öğrencilerime ücretsiz vereceğim diğer arkadaşlar ise makul bir ücret karşılığı sahip olabilecek.

PHP Programları - Web sitesi kodlamak için programlar

PHP Programları – Web sitesi kodlamak için programlar

Ben XHTML-CSS az ve ya çok bildiğinizi varsayıyorum. Direk PHP’yi nasıl kullanabilirsiniz, hangi programlarla PHP kodlayabilirsiniz kısaca anlatacağım.

Öncelikle ben bilgisayarımı formatladıktan sonra PHP için ilk yaptığım WAMP‘ı kurmak. Detaylı bir konu olduğu için farklı bir başlıkta anlatmayı tercih ettim uzun uzun. Burada kısaca Wamp’ın nereden indirildiğini nasıl kurulduğunu belirteyim.

Wamp’ın kendi web sitesine girelim http://www.wampserver.com/ buradan menüde Download yazan yere tıklayıp açılan sayfada da Download‘ı tıklayarak Wamp‘ı bilgisayarımıza indirelim. Ardından Wamp‘ı çift tıklayıp kuralım.

Wamp kurulumu detaylı resimli anlatım için tıklayınız..

Wamp’ı kurduktan sonra Dreamweaver kuralım. Dreamweaver 8 ve sonra ki her sürümünü kullanabilirsiniz. Şu an 10′u falan geçti herhalde sürümü. Ben Dreamweaver 8′i kullanıyorum daha hızlı daha rahat geliyor size yinede son sürümlerini tavsiye ederim. Çünkü yeni kodların PHP’nin yeni sürümlerinin kod tamamlama ve kod renklendirme özelliklerini destekliyor son Dreamweaver sürümleri.

Dreamweaver 8′de yeterli olacaktır kurulumla uğraşmak istemeyenler ve hızlı çalışmak isteyenler için.

Bunun ardından NotePad++‘ı kurun. Bu program benim hayatımda çok önemli bir yer tutuyor   Pek çok PHP problemini NotePad++ vesilesiyle çözdüm ve pek çok zaman kısa kod müdahalelerinde Dreamweaver’ı açmak yerine Notepad++ ile hemen hallediverdim. Pek çok işinizi kolaylaştıracak ve karakter seti sorunlarınızda can kurtaran olacaktır.

NotePad++’ı indirmek için : http://notepad-plus-plus.org/download sayfasından “Download the current version” yazan yere tıklayıp orada ki ilk exe’li Download bağlantısından indirebilirsiniz. Daha sonra bu yazılım ile ilgilide detaylı bilgi vereceğim inşallah

Son olarak FTP‘den web sitemizi yayına vermek için her zaman kullandığım ve tavsiye ettiğim FileZilla‘yı kullanabilirsiniz.

Olabildiğince kodlama yaparkende açık kaynaktan yanayım. Her ne kadar Dreamweaver açık kaynak olmasada eski sürümünü kullanıyorum. Dreamweaver’a alternatif programlarda mevcuttur fakat kullanmadım. Bulabilirsem en kısa zamanda alışmaya çalışacağım  Eğer zengin olursam programlama işinden basıp parayı Dreamweaver lisans alırım. Açıkçası lisans kırmaya falan şiddetle karşıyım her ne kadar arada bir zorunda kalsamda

Bahsettiğim programları indirin ve kurun.

Rate this post

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*