PHP de While,For ve Do-While Döngüleri

PHP de While,For ve Do-While döngüleri vardır. Döngü parantezleri içinde verilen koşul yanlış olana kadar başa döner ve blok içindeki komutları uygular. Bu iş Do-While döngüsünde biraz farklıdır. Do-While döngüsünde ilk verilen işlem yapılır sonra koşula bakar. Bunun anlamı döngüyü hiç olmazsa 1 kere çalıştırmasıdır.

1While Döngüsü; 

While döngüsü en başta koşulu verir ve koşul geçerliyse içine girip içindeki komutları çalıştırır.Örnek şu şekilde verebiliriz;

<?php

$a =1;

while($a<=10){

echo $a;

$a++;

}

?>

Bu programı açıklamak gerekirse A değişkenini 1 den başlatıp 1’er 1’er artırarak 10 dahil değerlerini ekrana yazdırmaktır.

2-For Döngüsü;

For döngüsünde 3 durum vardır. Değişkenin başlayacağı değer,koşulumuz ve artırma değerimiz.Kullanış bakımından daha kullanışlı olduğunu düşünebilirsiniz. Örnekle anlamak için aşağıdaki oluşturduğumuz programı inceleyebilirsiniz.

<?php

for($a=1;$a<=10;$a++){

echo $a;

}

?>

Yaptığımız işlem While döngüsüyle aldığımız sonuçla aynıdır. Değişkenimiz for döngümüzün içinde değerini vermek , hangi koşula kadar devam edeceğini belirtmek ve her döngü başa döndüğünde değerinin ne kadar artacağını belirtmek yaptığımız iş bundan ibaret. Ve bu koşullar gerçekleşene kadar yapmasını istediğimiz nedir ise bunu blok içinde belirtmek.

3-Do-While döngüsü;

Do-While döngüsü, While döngüsü ve For döngüsünden farklıdır. Koşul belirtilmeden blok içindekini sadece 1 kere çalışmasını isteyeceğimiz durumlarda olabiliyor. Bu tür durumlarda Do-While döngüsünü kullanmamız gerekir.

Do-While döngüsü şu şekilde kullanılır;

<?php

$a = 1;

do {

echo $a;

$a++;

}

while($a <=10);

?>

Bu programın özetini şöyle açıklayabiliriz;

A değişkenimizi ekrana yazdırdıktan sonra değerini 1 artırıp koşula bakmasıdır. Koşul yanlış olana kadar devam edecektir.Bu döngülerin sonuçları aynı sonuçları verir. Yaptıkları iş farklı da gözükse aynıdır.Sizin hangisini benimsemenize ve ihtiyaç halinde hangisi tercih edeceğinize bağlıdır.

 

Umarım faydalı olur. Herkese Başarılar.

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*