Package Kavramı

Rate this post

Paket Kavramına Giriş

Yeni bir konu ile giriş yaptık Paket Kavramı diye okunuyor şimdik bunu yapacağız ve nasıl çalıştığını öğrenelim...

Package kavramı, Java kullanmamış olan kişilere yabancı gelebilir. Package kavramını özetle tanımlayacak olursak, Java’da yazdığımız sınıflar arasında bir hiyerarşi sağlar. Aslında java programları da paketlerden oluşur. Bu kavram, yazılım geliştirirken bize büyük kolaylık sağlar. Örneğin bir uygulama geliştiriyoruz diyelim. Bu uygulamamızda birçok modül var ve bu modülleri tek bir dosya altında değil de bölümlere ayırarak bu modülleri grupla’ya biliriz.

Geliştireceğimiz uygulamalarda veritabanı işlemlerini ayrı bir pakette, ara yüzümüzü ayrı bir pakette gruplar sak daha yüksek performans elde edebiliriz, projenin okunabilirliği artar ve istediğimiz şeylere kolaylıkla ulaşabiliriz. Paket kavramını, marketlerdeki reyonlara benzetebiliriz. Marketlerde temizlik, manav, bakliyat, kahvaltılık gibi reyonlar bulunmaktadır ve içeriye giren müşteri, almak istediği ürüne göre bu reyon yazılarını okuyarak kolaylıkla istediğine erişebilir.

Java paketlerinin içerisinde sınıflar ve arayüzler bulunur. Paketler, iyi bir programcılık ve sistematik çalışma için gereklidir.

Rate this post

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*