Neden HTML Bilmem Gerekiyor?

Rate this post

Bir mühendislik öğrencisi olarak, hep kendime şu soruyu sordum: “Neden HTML bil­ mem gerekiyor?” Öğrenmek zorunda kaldığım yığınla bilgi, gerçek dünyada yapmak iste­ diklerimle ilgisiz göründü. Hiç kimse bu soruyu benim için yanıtlamasa da, ben size HTML konusunda yardım edebilirim. Neden HTML bilmeniz gerekiyor? Yanıt; HTML bilmeniz gerekmiyor. Etrafta çok sayıda mükemmel Web geliştirme aracı varken, HTML hakkında bir ipucuna sahip olmadan birkaç çekici Web sayfası oluşturabilirsiniz. Öyleyse sorun ne? Bu kitabı, ilk bölümde kitaba gereksiniminiz olmadığını öğrenmek için mi satın aldınız? Şüphesiz hayır. Web sayfaları oluşturmak için HTML bilmeniz gerekmeyebilse de, bir Web sayfasın­ da bir şeyler istediğiniz gibi çalışmazsa ya da benzersiz bir şey yapmak için sınırları zorlu- yorsanız, HTML bilmenin değeri ölçülemez. Web sayfalan oluşturmak için ne tür bir araç kullanırsanız kullanın, son çarenin hep HTML olduğunu unutmayın. HTML bilmediğiniz­ de, aracın insafına kalırsınız. Bir durum üzerinde tam denetime sahip olmayı sevebilirsiniz. HTML bilmek, Web sayfalarınız üzerinde tam denetimi garantiler.
Not___________________________________________________
HTML üretmeyen bazı Web tasanm araçları vardır. Örneğin Macromedia Flash, bu tür bir araçtır. HTML içine katıştırılması gereken özel canlandırma dosyalan üretir ve böylece düzgün bir şekilde çalışırlar. Sonuç olarak Flash, HTML kodu üretmez ve Macromedia Dreamweaver gibi ek bir Web sayfası tasanm aracı kullanmadığınız sürece Web sayfalan- nıza Flash canlandırmaları yerleştirmek için HTML bilmeniz gerekir.
HTML bilmenizi gerektiren başka bir neden daha vardır. Web, paylaşma üzerine dayalı bir topluluktur. Daha sonra başka birinin sayfasında belirecek bir etki elde etmek için kullanılan yaygın bir tekniktir. “Taklitçilik, aşırı övgünün son biçimidir.” sözünün doğru olup olmadığına karar vermenize izin vereceğim. Ancak gerçek, beğendiğiniz Web sayfalannın HTML kodunu çalışarak inanılmaz şeyler yapmayı öğrenebileceğinizdir. Diğer kişilerden fikir ve HTML almayı bir alışkanlık haline getirmenizi onayladığımı ya da önerdiğimi düşünmeyin. Bazı durumlarda yasal olmayabilir ve bazen de yakışık almaz. Söylemek istediğim; beğendiğiniz bir sayfa gördüğünüzde, koda bir göz atmanız ve kendi HTML kodunuzu nasıl geliştireceğinizi anlamanızdır.
Not______ ____________________________________________
Kitaplar ve müzik gibi, Web sayfaları da fikir ürünleridir ve kendileri ile ilişkili haklara sahiptirler. Bu; bir Web sayfası yazannın Web sayfasındaki özgün malzeme üzerinde, diğer­ lerinin malzemeyi izinsiz kullanmasını önleyen haklara sahip olduğu anlamına gelir. Web sayfasına uygulanan fikir ürünleri hukuku konusunda daha fazla şey öğrenmek için, http:,Hmm.eff.org!pub/CAF/law/ip-primer Web sitesine bakın. Burada, Web’e uygulanan fikir ürünlerinin temellerini açıklayan iyi bir çalışma olan “An Intellectual Property Law Primer for Multimedia and Web Developers” adında bir makale vardır.

Rate this post

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*