Metin ve Bir Sayfanın Başı

Rate this post

Önceki bölümde, bir Web sayfasının iki ana kısımda düzenlendiğini öğrendiniz; baş ve gövde. Bu bölümlerden her biri metin içerebilmesine rağmen, Web tarayıcı penceresinde gösterilen metni, yalnızca gövde barındırır. Metnin, bir Web sayfasının gövdesinde nasıl düzenlendiğine geçmeden önce, baş kısmında neden metin bulacağınızı özetleyelim. <title> etiketi, başlangıç ve bitiş <head> etiketleri arasına rahatça yerleşmiştir ve bir Web sayfasının başlığını belirlemenize olanak sağlar. Bu başlık, bir tarayıcı penceresinin içeriğinde görüntülenmez, ancak Web tarayıcısının başlık çubuğunda belirir. Örneğin aşağıdaki HTML kodu, bir Web sayfasının başlığını belirlemektedir:
<head> <title>Ralph’s Rock Collection</title> </head>
Not___________________________________________________
Bir Web sayfasının başlığını taşımanın yanı sıra baş kısmı, komut dosyası kodunu depolayabilir. Sayfanın gövdesi içindeki etiketler tarafından tetiklenen programlama dili olan komut dosyası kodu, bir ipotek ödemesinin hesaplanması ya da bir Web sayfası ile ilişkilendirilmiş veritabanındaki bilgilere erişmek gibi görevleri yürütür. Bölüm 14, “Devingen HTML”de, komut dosyası yazmak konusunda daha fazla şey öğreneceksiniz.
Bir tarayıcıda görüntülendiğinde sayfa, başlığını en üstteki çubukta gösterir. Bu başlık, bir tarayıcıdaki sık kullanılanları ve yer işaretlerini oluşturmanın da temelidir. Bu nedenle, tüm Web sayfalarınızın baş kısmında <title> etiketleri kullandığınızdan emin olun. Ve sayfalarınıza, kişisel sayfanın ötesinde bir anlam veren açıklayıcı adlar seçin. Örneğin “Table of Contents” adındaki bir sayfa, milyarlarca Web sitesinden birine bağlanabilir. Diğer yandan, “Ralph’s Rock Collection: Table of Contents” adında bir sık kullanılanı anımsayacağınıza da eminsiniz. <head> etiketi içinde belli diğer etiketler de kullanılabilmesine rağmen, <t i 11 e> etiketleri, her Web sayfasına yerleştirilmesi gerekenlerdir.

Rate this post

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*