Laravel 5.6 Kurulumu

Rate this post

Sunucu Gereksinimleri

Laravel Frameworks için bir kaç sistem gereksinimleri vardır.Tabii ki bu gereksinimleri Homestead sanal makine tarafından karşılanmakta, bu yüzden son derece yerel laravel geliştirme ortamı olarak Homestead kullanmanız önerilmektedir.

Eğer ki Homestead kullanmıyorsanız sunucunuzun aşağıda yer alan özellikleri karşıladığından emin olmanız gerekmektedir;

  • PHP => 7.1.3
  • OpenSSL PHP Extension
  • PDO PHP Extension
  • Mbstring PHP Extension
  • Tokenizer PHP Extension
  • XML PHP Extension
  • Ctype PHP Extension
  • JSON PHP Extension

Laravel’i Yüklemeye Başlayalım

Laravelin kurulumunu yapmadan önce Composer’ı kurmanız gerekmektedir. Çünkü Composer yardımı ile Laravel’in bağımlı olduğu her şeyi kurabilir duruma gelmeniz gerekmektedir.

Composer Kurulum Linki : ” https://getcomposer.org/ ” bu alandan kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz.

VIA Laravel Yükleyicisi

İlk olarak Composer’ı açarak aşağıda yer alan kodu composer ınıza yapıştırmanız ve enter demeniz gerekmektedir. Bu laraveli sizin bilgisayarınıza indirmiş olacaktır.

composer global require "laravel/installer"

Laravel yürütülebilir dosyanızın sisteminiz tarafından bulunması için, Composer ‘ın sistem çapındaki satıcı depo gözü dizinini $PATH alanından emin olun. Bu dizin, işletim sisteminizi temel alan farklı konumlarda bulunmaktadır; Ancak, bazı ortak konumlar şunlardır:

  • macOS: $HOME/.composer/vendor/bin
  • GNU / Linux Distributions: $HOME/.config/composer/vendor/bin

Kurulduktan sonra Laravel yeni komut, belirlediğiniz dizine taze bir Laravel yüklemesi oluşturur. Örneğin, Laravel yeni blog, tüm Laravel bağımlılıkları zaten yüklü olan taze bir Laravel yükleme içeren blog adlı bir dizin oluşturur:

laravel new blog

VIA Composer Create-proje
Alternatif olarak, Ayrıca, Laravel Composer Create-Project komutu, terminalinde yayımlayarak yükleyebilir:

composer create-project --prefer-dist laravel/laravel blog

Yerel geliştirme sunucusu
Eğer php yerel olarak yüklü ve php ‘nin yerleşik geliştirme sunucusu uygulama hizmet için kullanmak istiyorsanız, size hizmet esnaf komuta kullanabilirsiniz. Bu komut, http://localhost:8000 adresindeki bir geliştirme sunucusu başlatır:

php artisan serve

Tabii ki, daha güçlü yerel geliştirme seçenekleri Homestead ve Valet aracılığıyla mevcuttur.

Yapılandırma

Genel dizin

Laravel kurduktan sonra, Web sunucunuzun belge/Web kökünü ortak dizin olması için yapılandırmalısınız. index.php bu dizinde, uygulamanızı giren tüm http istekleri için ön denetleyici olarak hizmet vermektedir.

Yapılandırma dosyaları

Tüm yapılandırma dosyaları için Laravel Framework yapılandırma dizininde depolanır. Her seçenek belgelenen, bu yüzden dosyaları üzerinden bakmak ve sizin için kullanılabilir seçenekleri aşina olsun çekinmeyin.

Dizin izinleri

Laravel kurduktan sonra bazı izinleri yapılandırmanız gerekebilir. Depolama içindeki dizinler ve Bootstrap/Cache dizinleri Web sunucunuz tarafından yazılabilir veya Laravel çalışmaz. Homestead sanal makine kullanıyorsanız, bu izinleri zaten ayarlanmalıdır.

Uygulama anahtarı

Laravel kurduktan sonra yapmanız gereken sonraki şey, uygulama anahtarınızı rasgele bir dizeye ayarlayın. Eğer Composer veya Laravel yükleyicisi aracılığıyla Laravel yüklediyseniz, bu anahtar zaten php Artisan Key tarafından ayarlanmış: Generate komutu.

Genellikle, bu dize 32 karakter uzunluğunda olmalıdır. Anahtar,. env ortam dosyasında ayarlanabilir. . env. example dosyasını yeniden adlandırmamış. env, bunu şimdi yapmalısın. Uygulama anahtarı ayarlı değilse, Kullanıcı oturumları ve diğer şifrelenmiş veriler güvenli olmayacaktır!

Ek yapılandırma

Laravel neredeyse başka hiçbir yapılandırma kutu dışında ihtiyacı var. Geliştirmeye başlamak için özgürsün! Ancak, config/App. php dosyasını ve belgelerini gözden geçirmek isteyebilirsiniz. Saat dilimi ve uygulamanıza göre değiştirmek istediğiniz yerel ayar gibi çeşitli seçenekler içerir.

Laravel gibi birkaç ek bileşeni de yapılandırmak isteyebilirsiniz:

Önbellek
Veritabanı
Oturum

Web sunucusu yapılandırması

Pretty URL ‘ler

Apache

Laravel dizin olmadan URL ‘ler sağlamak için kullanılan bir public/. htaccess dosyası içerir. php ön kontrolörü yolda. Apache ile Laravel hizmet vermeden önce,. htaccess dosyası sunucu tarafından onurlandırılmış olacak şekilde mod_rewrite modülünü etkinleştirmek için emin olun.

Laravel ile birlikte gelen. htaccess dosyası Apache kurulumunuzla çalışmazsa, bu alternatifi deneyin:

Options +FollowSymLinks
RewriteEngine On

RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !d
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !f
RewriteRule ^ index.php [L]

Nginx
Nginx kullanıyorsanız, site yapılandırmanızda aşağıdaki yönerge dizine tüm istekleri yönlendirir. php ön denetleyici:

location / {

try_files $uri $uri/ /index.php?$query_string;


}

Tabii ki, Homestead veya Valet kullanırken, Pretty URL ‘ler otomatik olarak yapılandırılır.

Rate this post

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*