Javanın Kısa Tarihi

Rate this post

Java , Sun Microsystems firması mühendislerinden James Goling tarafından geliştirilmiş olup, yine Sun Microsystems tarafından 23 Mayıs 1995 yılında piyasaya sürülen, açık kaynak kodlu nesneye yönelik bir programlama dilidir.

Kısıtlı özeliklere sahip olan Java 1.0 sürümünden büyük değişiklikler yapılarak java 1.2 çıkarmıştır ve buna Platform 2 adı verilmiştir.Bu şekilde hızlı ilerlemeler kaydedilerek Temmuz 2018 yayınlanan JAVA 10.0.2 sürümüne kadar gelinmiştir.

Sun Microsystems, daha sonra Oracle tarafından satın alınmıştır.

Java, platformdan bağımsız çalışma gereksinimi sonucundan ortaya çıkılmıştır.Eskiden bir program, yazıldığı işletme sisteminin dışında başka bir işletim sistemi üzerinden çalışmıyordu.İlerde göreceğimiz JVM sayesinden, artık java ile yazılmış programlar, her işletim sistemi üzerinde çalışabilecek hale gelmiştir.

Java dili, çoğu özeliğini c ve c++ dillerinden almıştır. Nesneye yönelik programlama kısmında c++’a yakındır. Syntax (söz dizimi) olarak ise C diline benzer. C dilini bilenler, Java’nın nesneye yönelikprogramlama kısmına kadar olan yerleri anlamakta zorluk çekmeyeceklerdir.

Rate this post

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*