C# Dersleri | Response.Redirect Deyimi

Rate this post

Response.Redirect Deyimi

Response.redirect deyimi ASP’de kullanılan (bu da bayağı sık kullanılıyor) ve bir sayfadayken başka bir sayfaya yönlendirme yapmak için kullanılır. Yani sunucunun karşısına böyle bir ifade geldiğinde ne olursa olsun çalışılan sayfayı durdurup Response.redirect içerisindeki sayfaya yönlenir.

Hemen bir örnek yapalım

öncelikle birinci sayfaya aşaıdaki gibi bir textbox ve bir buton koyalım
[_______] – [_____]

buradaki text box’ın namesi (ismi) sifre olsun butonun ise actionuna responseredirect2.asp yazalım bu örneğimizde birinci sayfadaki text box’a bir sifre girmemiz isteniyor ve butona basarak ikinci sayfaya yönlendirme yapıyor ikinsayfamızdada bu text box taki bilgi bir deyim sayesinde sifre isimli bir değişkene aktarılıyor ve bu değişkenin içeriği kontrol edilerek sifrenin dogru olup olmadığı karşılaştırılıyor eğer doğruysa sayfaya girmeyi başarıyoruz eğer yanlış ise response.redirect deyimi sayesinde tekrar birinci sayfaya yönlendirilme yapılıyor gördüğünüz gibi asp’nin çalışma mantığı hakkında biraz daha bilgi sahibi olmuşsunuzdur umarım.

İkinci sayfanın kodlarıda aşağıda yazmakta Ayrıca bu örnekleri buradan bilgisayarınıza indirebilirsiniz…

[code]

<html>
<head>
<meta http-equiv=”Content-Type” content=”text/html; charset=windows-1254″>
<meta name=”GENERATOR” content=”Microsoft FrontPage 4.0″>
<meta name=”ProgId” content=”FrontPage.Editor.Document”>
<title>Response redirect</title>
</head>
<body>
<%
sifre=Request.Form(“sifre”)
if sifre=”neolsun” then
%>
Sayfaya girmeyi başardınız
<% else response.redirect(“responseredirect1.asp”)
end if
%>
</body>
</html>

[/code]
Rate this post

3 yorum

  1. hıcam bu değim Response.redirect deyimi ASP’de kullanılan aspx dede kullanılıyoır mu acaba tam açabilirmisiniz rica etsem

    • Evet hocam Asp.Net vb.net c#.net ve asp gibi microsoft un geliştirdiği bir çok dillerde kullanılıyor bir iki imleç farklı oslada yazılış şekilleri aynıdır.

      • hocam teşekkür ederim bu konu ile alakalı desteğinizi istesen site üzerinden acaba cevaplanıcakmı diye merakımdan yazmıştım fakat görüyorumki yöneticiler tarafından cevaplanmış güzel bir platform yazılanın profosyoneller tarafından cevaplanabilmesi sizde taktir edersinizki aspnet biliyorum diye piyasada çok fazla kirli bilgivar cevapladığınız için teşekkür ederim hocam iyi çalışmalar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*