C Dersleri | Datapager Kontrolü

C Dersleri | Datapager Kontrolü

 

Merhaba Arkadaşlar;

 

Şimdi anlatacaklarım Visual Studio 2010 üzerinde ki yeni gelen özelliklerden olan DataPager Kontrolünü kullanacağız. Veya deneyeceğiz

 

DataPager Kullanımı oldukça basit olmakla beraber bir diğer veri listeleme kontrolleri ile de birleştirmek oldukça kolay olmaktadır. Projenizde Örneğin en çok kullanılan kontrollerden veri listeleme kontrolünü kullandığımızda ise şu kodları kullanacağız.

datapager

datapager

[code] protected void Page_Load(object sender, EventArgs e)
{

DataList1.DataSource = ent.Product.ToList();
DataList1.DataBind();
}

[/code]

İle projemizde datalist kontrolündeki verileri datapager kontrolünde  sayfalama oalrak aktarmış bulunmaktayız.

Bir Diğer kontrollerden olan listview kontrolü ise datapager properties bölümünde PagedControlID bölümünden listview kontrolünü seçtiğimizde default.aspx.cs dosyamıza yani sayfa yüklendikten sonra ki kodlara fazla yüklenmeyince sitemizdeki performans olarak daha iyi olacaktır.

Ama ve lakin herşey çok güzel Arama Motoru çalışması yapan siteler için pek tavsiye edilmeyen kontroldür. Sebebi ise;  sayfalama mantığı veritabanından çektiği için örneğin; /page2 , / page3  gibi sayfalama yapmaığı için index sayınızı pek gösteremeyecektir. Bu dej avantajlarındandır.

 

Bir yorum

  1. hocam merhabalar herşeyden önce anlatımınız okadar akıcı ve hoşuma gider bir tarz da olduki sizin bu anlatımınıza istinaden dir ki asp net den soğumayacağım ben trabzondan köyümün ne kadar güzel olduğunu inanın sizin anlatımınızdan aldığım ilham ile kafamdaki problemin çözülmesinden sonra rahatladım yüreğinize sağlık yazılarınızı cdersleri sitenizden takip edeceğim

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*