Asp.Net Çalışma Şekli

Rate this post

Asp.Net Çalışma Şekli

Asp.Net ile çalışırken farkına varmanız gereken ilk nokta web sitelerinin artık birbirleriyle komşu olduklarını görmeniz olacak. Geliştirmiş olduğu yeni teknolojilerle artık web siteleri arasında haberleşme hızı üst düzeydedir.

Bütün .Net uygulamalarında sunucu ile haberleşen karşı web sitenin sunucusu ile haberleşen bir uygulama göz önünde bulundurulur.Bu tür uygulamalarda takıldığımız noktalar uygulama geliştirirken 3 tabakanın olması ve kaynakların ortak kullanılmasıdır. Bu üç tabakayı yakından incelersek;

 

Data Layer(Veri Katmanı): Veritabanının olduğu katmandır. Veritabanının ayrı bir makinede olmasının performans ve güvenlik açısından avantajları bulunmkatadır.

Business Layer: Bu katman dataların üzerinde işlemlerin yapıldığı tabakadır. Genellikle Class Library’ler kullanılarak bu işlemler yapılır. Class Library kullanılmasının sağladığı en büyük avantaj tekrar kullanılabilirliğidir.

Yeni Web siteleri oluştururken tekrar tekrar aynı kodlar yazmak yerine class library’lerin kullanılması avantajlıdır. Lego parçalarına benzetilmelidir.

Presentation Layer: Bu katman web sitesinin gösterildiği katmandır. Client tarafı olarak belirtilir.

Böylelikle sağlıklı bir web sitesi yayını yapılırken minimum üç makineye ihtiyaç duyulmaktadır.

Başka dikkat çeken bir nokta ise uzakta ise uzaktaki veri tabanından, karşı tarafın izin verdiği ölçüde yararlanma imkanıdır. Bu işlemi yaparken birçok teknoloji alternatifiniz olmasıyla birlikte en çok  web servis teknolojisi kullanılır. Asp.Net teknolojisi ile kullanımı oldukça kolaylaştırılan bu teknolojinin nasıl kullanıldığını ileri ki bölümlerde göreceğiz.

Tüm bu haberleşmeler platformu bağımsız olan XML diliyle sağlanacaktır. XML dilinin getirdiği avantajlar sayesinde birbirinden bağımsız üreticileri olan işletim sistemlerinin aralarında iletişim kurmaları sağlanmıştır. XML programlaması birçok işlemi kolaylaştırdığı için oldukça detaylı bir şekilde kitapta yer almıştır.

Asp.Net ürünlerinin ailesi Microsoft Asp.Net platformu XML ve internet standartları ile uyum için yaratılan ürünleri kapsamlı bir ailede kapsar. Bu ürünler XML tabanlı çözümler ile çalışmak için aşağıdaki bileşenleri sağlar.

  • Çözüm geliştirme araçları
  • Çözüm geliştirme, inşa etme ve yönetme için sunucular
  • Çözümleri yeniden kullanma, bağlantı ve birleştirme için sunucular
  • Yeni kullanıcı deneyimleri sağlamak için donanım ve yazılım istemcileri
Rate this post

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*